Nezařazené

Oradour-sur-Glane

Vesnice, ve které žilo více než 300 usedlíků a navíc k tomu i několik stovek uprchlíků z jižní Francie, se stala svědkem masakru, o kterém se mluví dodnes.

ulice ve válce

Dne 10. června roku 1944 byla tato obec obsazena stovkou příslušníků 1. praporu pluku Der Führer, který vedl Otto Dickmann. Byla to velice obávaná divize SS Das-Reich. Otto Dickmann si totiž myslel, že v této vesnici vězní jeho přítele Helmuta Kämpfeho. Ale to byl hrozný omyl, tady partyzáni vůbec neoperovali, spíše si Otto Dickmann spletl vesnici, zaměnil název.

Vojáci nechali shromáždit všechny obyvatele vesnice Oradour-sur-Glane na náměstí a muže oddělili na jednu stranu od žen a dětí. Muže odvedli do stol, kde je postříleli kulomety. Potom je zapálili, aby měli jistotu, že nikdo nepřežil. Ženy a děti zavřeli během zabíjení jejich mužů a otců do kostela. Vojáci ke kostelu přinesli výbušninu a zapálili. Jakmile výbušnina vybouchla, ženy s dětmi se v panice snažili dostat z kostela ven. Tam na ně ale čekali vojáci a všechny postříleli. Umíraly pohození na hromadě. Kostel a ostatní domy ve vesnici vypálili. Tuto tragédii spoluřídil kapitán Otto Kahn. Díky činu, který nařídil, zemřelo 642 lidí a z toho bylo 207 dětí.

Tento masakr, ke kterému došlo 10. června 1944, rozzuřil Sylvestera Stadlera, velitele pluku Der Führer. Byl tak rozezlen, že chtěl nechat postavit Otto Dickmanna před německý válečný soud. Bohužel k tomu nedošlo, nejdříve se nejvyšším pohlavárům nechtělo nic řešit a také hlavně proto, že tři týdny od uvěznění Dickmann zemřel. Z těch hlavních, kteří ten masakr nařídili a přihlíželi mu, nebyl nikdo potrestán. Bylo potrestáno pouze pár obyčejných vojáků. Kapitán Otto Kahn se před soud nedostal proto, že uprchl se svou rodinou během chaosu, který panoval na konci druhé světové války. Velitel pluku Standler před soud nebyl postaven, protože o masakru v této vesnici nevěděl a nezúčastnil se ho.
trosky domů

Nejhorší přitom všem je, že na tragédii, která se stala ve vesnici Oradour-sur-Glane, se podíleli muži, kteří pocházeli z Alsasko-Lotrinské oblasti. Tu po porážce Francie připojil Hitler k třetí říši v roce 1940.

 

Tuto vesnici nikdo po válce nenechal opravit. Ročně ji navštíví na 300 000 lidí. Je to kus historie, která stojí za vidění.